Co to jest perystaltyka?
Perystaltyka to określenie, które wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy włącznie jelit.
Perystaltyka rozpoczyna się już w przełyku i kończy dopiero w odbytnicy.
Perystaltyka to bowiem całościowo pojęty odruch nerwowo-mięśniowy, który umożliwia przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż całego przewodu.
Odruch ten uruchomiony zostaje przez rozciągnięcie ściany przewodu w wyniku umieszczenia w nim pokarmu.
Z tego też powodu uznaje się, że perystaltyka rozpoczyna się w przełyku. Fala perystaltyczna przesuwa treść pokarmową z szybkością 2–25 cm/s.
Leniwa perystaltyka jelit występuje, gdy treść przesuwa się zbyt wolno, wzmożona perystaltyka jelit to z kolei sytuacja zbyt dynamicznego przesuwania się treści pokarmowych.
Na perystaltykę i jej aktywność (skurcze i rozkurcze mięśni układu pokarmowego) wpływ ma przede wszystkim układ autonomiczny.
Perystaltykę jelit poprawiają zawarte w nich pektyny, ale obecne i w innych owocach, na przykład w jabłkach. Sporządzenie kleiku z siemienia lnianego (łyżeczka na 3/4 szklanki przegotowanej wody) powinno także pomóc. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych, przysiadów czy „brzuszków” może przyczynić się do przemieszczenia mas zalegających w jelicie. Oliwa z oliwek dodawana do sałatek i innych potraw lub podawana na łyżeczce zmieszana z sokiem z cytryny to jeden z domowych sposobów na zaparcia. Podobnie działa olej rycynowy. Tu nie należy przesadzać, aby działanie nie było zbyt mocne!