Odstawienie kawy – skutki uboczne

 Odstawienie kawy – skutki uboczne

Odstawienie kawy powoduje zmiany w naszym organizmie. Możemy podzielić je na dwie grupy, czyli pozytywne i negatywne.


Negatywne skutki odstawienia kawy wynikają przede wszystkim z uzależniającego działania kofeiny, której brak powoduje, że nasz organizm zaczyna domagać się kolejnej porcji ulubionego napoju. Objawy odstawienne w przypadku nagłego zaprzestania picia kawy to m.in.:


ból głowy,

uczucie zmęczenia,

uczycie zmęczonych nóg

rozdrażnienie,

nadmierna senność,

kłopoty z koncentracją,

niepokój



Osoby z dnia na dzień odstawiające kawę szybko zauważają, że czegoś im brakuje. Dzieje się tak ze względu na mechanizm działania kofeiny oraz codzienne przyzwyczajenia i rytuały.


5 zaskakujących zmian w organizmie po odstawieniu kawy

1. Obniżenie poziomu hormonów stresu w organizmie

Każda filiżanka kawy wpływa na nasz układ hormonalny, powodując nagły wyrzut adrenaliny i zwiększenie wydzielania głównego hormonu stresu, czyli kortyzolu. Rezygnując z picia kawy, pozbywamy się „sztucznego stresu”, który nie wpływa dobrze na nasz stan zdrowia.


2. Stabilizacja pracy serca

Nałogowe picie kawy powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu serca. Osobom często sięgającym po kawę dokucza kołatanie serca, które pojawia się po kolejnej filiżance. Ma ono związek nie tylko z nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego, ale także negatywnym wpływem nadmiaru kawy na nasz układ nerwowy.


3. Brak dolegliwości trawiennych

Nałogowi kawosze często cierpią z powodu nawracających problemów z układem pokarmowym. Ból brzucha, uczucie pieczenia w przełyku, nieprzyjemne wzdęcia oraz nagła potrzeba skorzystania z toalety po wypiciu porannej kawy przestają być problemem, gdy zrezygnujemy z jej picia.


4. Koniec ze zgagą

Zgaga i kawa często idą w parze. Odstawienie kawy oraz stosowanie odpowiedniej diety pozwalają zapomnieć o paleniu w przełyku, które powoduje zgaga.


5. Bielsze zęby

Pijąc duże ilości kawy, narażamy się na problemy z zębami i dziąsłami. Napój ten nie tylko powoduje przebarwienia szkliwa, ale także podrażnia dziąsła i może sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych w jamie ustnej. Rezygnując z kawy, w końcu zauważymy, że stosowanie zabiegów wybielających zęby i korzystanie z past redukujących przebarwienia przynosi oczekiwane i długotrwałe efekty.


Zdrowie - Hormony Radości