Kolor Stolca - Przyczyny zabarwienia stolca (kupy)

 Jaki kolor może mieć stolec i jakie mogą być przyczyny zabarwienia:


Kolor żółty – taki stolec oprócz koloru żółtego może charakteryzować się dodatkowo błyszczącą powierzchnią i trudnością w spłukaniu go z muszli klozetowej. Stolec czyli Kupa w kolorze żółtym może świadczyć o zaburzeniach w przyswajaniu tłuszczów, zapaleniu trzustki, celiakii, raku trzustki. Może występować także w przypadku biegunki tłuszczowej lub sibo wodorowym (zespół rozrostu bakteryjnego). Koniecznie udaj się do lekarza, jeżeli zauważasz u siebie takie stolce. 


Żółty stolec u noworodka jest normalny.


Kolor czarny – czarny stolec może być skutkiem przyjmowania suplementów z żelazem. Może wystąpić również przy spożyciu owoców o ciemnym zabarwieniu, p. jagód. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że może oznaczać krew w stolcu. Jeżeli nie przyjmujesz suplementacji i jagody nie stanowią Twojej codziennej przekąski, a obserwujesz u siebie czarne stolce, wybierz się do lekarza. Istnieje możliwość krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żołądka).  Jeżeli masz wątpliwości, możesz wykonać test na obecność krwi utajonej w kale. Kiedy test wyjdzie pozytywny, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Czarny stolec może być spowodowany również przyjmowaniem niektórych leków (m.in bizmutu, węgla lekarskiego).


Kolor biały lub szary – ten kolor może występować przy nieprawidłowym przepływie żółci (np. niedrożności dróg żółciowych, kamicy żółciowej, ale może również świadczyć o zmianach nowotworowych trzustki), złym wchłanianiu lub przy niewystarczającym wydzielaniu enzymów trawiennych.

Taki kolor może występować również przy braniu niektórych leków (m.in. bizmut), warto więc sprawdzać ulotki leków, które przyjmujesz. Udaj się do lekarza, kiedy zauważasz ten kolor stolca.


Kolor czerwony – stolec w kolorze czerwonym, może być oznaką krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Może oznaczać hemoroidy (szczególnie świeża krew widoczna na papierze toaletowym). Jeżeli widzisz skrzepy krwi lub krew w stolcu, źródło krwawienia może występować w świetle jelita.

Twój stolec jest koloru czerwonego? Ponownie, zastanów się jednak najpierw, co jadłeś/aś w dniu poprzednim. Czy nie miałeś na obiad/kolację buraczków, nie piłeś np. zakwasu z buraków? Betaina z buraków może zabarwiać kał i mocz na czerwono lub różowo i jest to zupełnie normalne.


Kolor zielony – zielony kolor stolca zazwyczaj spowodowany jest jedzeniem zielonych warzyw, np. szpinaku, jarmużu, kapusty itp. W warzywach tych występuje chlorofil, który podobnie, jak betaina z buraków zabarwia stolec. Kolor zielony może wystąpić także w przypadku biegunki, kiedy stolec wydalany jest dość szybko i podczas formowania się go jest za mało czasu, aby żółć zdążyła zabarwić go na kolor brązowy. Jeżeli zielony stolec powtarza się, a nie jesteś liściożercą (szkoda), to wybierz się do lekarza.


Kolor pomarańczowy – jesz dużo dyni, marchewki i ogólnie pomarańczowych warzyw/owoców? Występuje w nich barwnik beta-karoten. Nie tylko twoja kupa może być pomarańczowa, ale skóra również. Nie jest to szkodliwe. Jeżeli jednak Twój stolec jest często koloru pomarańczowego, mimo że nie jesz większych ilości beta-karotenu, porozmawiaj z lekarzem na wszelki wypadek.





Zdrowie - Hormony Radości